10 sierpnia 2020 r.

 

Stowarzyszenie LGD Czarnoziem na Soli jest w trakcie realizacji projektu grantowego „Promocja obszaru LSR Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Czarnoziem na Soli”, którego podstawowym założeniem jest promowanie zasobów lokalnych poprzez opracowanie publikacji oraz materiałów informacyjno-promocyjnych traktujących o zasobach przyrodniczych, kulturowych i turystycznych naszego obszaru.

 

Zadania realizowane są w ramach Projektu Grantowego LGD przez lokalne organizacje pozarządowe. Są to oddolne inicjatywy, przyczyniające się do wzmocnienia kapitału społecznego, aktywizacji i integracji miejscowej ludności, skierowane w głównej mierze do kobiet, dzieci i młodzieży do 25. roku życia, a także do osób po 55. roku życia.

 

 

W ramach zadań realizowanych w projekcie powstały następujące publikacje promujące obszar LSR:

 

– „Rozwój społeczno-gospodarczy Janikowa w latach 1950-1990” opracowany przez Towarzystwo Przyjaciół Janikowa im. Henryka Czamana, autorstwa Huberta Fabiszewskiego. Jest to publikacja promująca, przyczyniająca się do zachowania historii i kultury społeczności Janikowa. Zawiera zarys historyczny i kulturowy oraz zmiany zachodzące w życiu społecznym regionu.

 

– „Zasoby kultury wsi Kołodziejewo 1378-2018” opracowane przez Ochotniczą Straż Pożarną w Kołodziejewie, autorstwa Henryki Bogdan to publikacja promująca i przyczyniająca się do zachowania historii i kultury wsi Kołodziejewo i Gminy Janikowo.

 

– „Cztery wieki Kujawskiej Jerozolimy. Kalwaria Pakoska” opracowane przez Fundację Kalwaria Pakoska to album upamiętniający historię, walory historyczne i kulturowe barokowego zabytku, jakim jest Kalwaria Pakoska. Wydanie i dystrybucja albumu przyczynia się do rozpowszechnienia Pakości, jako miejsca kultu religijnego i dziedzictwa kulturowego, znajdującego się na obszarze LSR Stowarzyszenia LGD Czarnoziem na Soli.

 

– „Wielowieś. Budzenie się kujawskiej wsi” opracowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Wielowieś, autorstwa Katarzyny Podczaskiej pozwala poznać historię wsi Wielowieś od początku jej powstania oraz zaznajomić się z życiem poprzednich pokoleń na tym terenie.

 

– „Humor Kujawski” opracowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Wielowieś, autorstwa Katarzyny Podczaskiej

 

 

Każdą z publikacji, w wersji elektronicznej możecie znaleźć na naszej stronie w sekcji „Dokumenty” -> „Publikacje LGD”

 

 

Poza wyżej wymienionymi publikacjami, w ramach zadań realizowanych w projekcie przez Fundację Piękno Naszej Polski, wraz z folderami w formie papierowej powstały:

 

– Aplikacja Mobilna „Szlakiem Zabytków Sakralnych” Kujaw Zachodnich, promująca kulturowe (sakralne) zasoby lokalne obszaru LSR Stowarzyszenia LGD Czarnoziem na Soli

 

http://szlakiem.zabytkow.sakralnych.przewodnikvr.pl/spacer.html

 

– Interaktywna Mapa Turystyczna Równiny Inowrocławskiej, promująca zasoby historyczne i bazy noclegowe na obszarze LSR

 

http://mapa.turystyczna.rowniny.inowroclawskiej.przewodnikvr.pl/

 

– Prezentacja Multimedialna „Powstanie Wielkopolskie na Kujawach Zachodnich”, przybliżająca i upamiętniająca historię Powstania oraz promująca miejsca pamięci tego wydarzenia.

 

http://powstanie.wielkopolskie.na.kujawach.zachodnich.przewodnikvr.pl/spacer.html

 

– Aplikacja Mobilna „Tropem Gęsi Kołudzkiej”, promująca jeden z najważniejszych produktów lokalnych Gęś Kołudzką.

 

http://tropem.gesi.koludzkiej.przewodnikvr.pl/spacer.html

 

 

 

Efekty operacji:  Realizacja projektu grantowego przyczyni się do realizacji wskaźników produktu zaplanowanych w Lokalnej Strategii Rozwoju dla obszaru powiatu inowrocławskiego (z wyłączeniem miasta Inowrocław), tj.

 

– liczba wspartych operacji dotyczących działań informacyjno-promocyjnych – 9 szt.

– liczba odbiorców opracowanych publikacji oraz materiałów informacyjno-promocyjnych – 14 600 szt.

 

Wartość uzyskanego dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:  137 654,00 zł

 

Projekt grantowy realizowany jest w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.