23 kwietnia 2019 r.
LGD planuje kolejne nabory na wsparcie lokalnej przedsiębiorczości. W ramach realizacji LSR na lata 2014-2020 od 16 maja do 30 maja 2019 r. zostanie ogłoszony kolejny nabór wniosków na rozwijanie działalności gospodarcej w ramach przedsięwzięcia 1.1.2 Rozwijanie działalności gospodarczej na obszarze LSR do 2023 r.. Realizowana operacja finansowana będzie ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 -2020, Poddziałania 19.2 – Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.
* pula środków do wykorzystania w tym naborze: 738 063,00zł
Pomoc jest przyznawana ,jeżeli:
- Podmiotowi został przyznany numer identyfikacyjny
- Operacja będzie realizowana nie więcej niż w 2 etapach, a wykonanie zakresu rzeczowego zgodnie z zestawieniem rzeczowo-finansowym operacji, złożenie wniosku o płatność końcową po zrealizowaniu całej operacji w terminie 2 lat od dnia zawarcia umowy , nie później niż do 31 grudnia 2022.
- Operacja, która obejmuje koszty inwestycyjne zakłada realizację inwestycji na obszarze wiejskim objętym LSR.
- Inwestycje w ramach operacji będą realizowane na nieruchomości będącej własnością lub współwłasnością podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy lub podmiot ten posiada prawo do dysponowania nieruchomością.
- Operacja musi być uzasadniona ekonomicznie i będzie zrealizowana zgodnie z biznesplanem.
- Podmiot wykaże się, że posiada doświadczenie w realizacji projektów o charakterze podobnym do operacji, którą zamierza realizować lub posiada zasoby odpowiednie do przedmiotu operacji, którą zamierza realizować lub posiada kwalifikacje odpowiednie do przedmiotu operacji lub została wydana ostateczna decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, jeżeli jej wydanie jest wymagane przepisami odrębnymi.
- Realizacja operacji nie jest możliwa bez udziału środków publicznych.
- Została wydana ostateczna decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach – Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. z dnia 12 listopada 2010 r.)
Minimalna wartość projektu: 50 000,00 zł
Maksymalna kwota pomocy: 300 000,00 zł
Poziom dofinansowania: 70% kosztów kwalifikowalnych
Warunki pomocy:
1.Utworzenie co najmniej jednego miejsca pracy w przeliczeniu na pełne etaty średnioroczne i jest to uzasadnione zakresem realizacji operacji, osoba zatrudniona zostanie na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę, utrzymanie miejsca pracy, w tym miejsc pracy, które zostaną utworzone w ramach realizacji operacji do dnia , w którym upłynie 3 lata od dnia wypłaty płatności końcowej.
2.Podmiot ubiegający się o jej przyznanie w okresie 3 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy wykonywał łącznie co najmniej przez 365 dni działalność gospodarczą, do której stosuje się przepisy z ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej oraz nadal wykonuje tę działalność;
- Podmiotowi ubiegającemu się o jej przyznanie nie została dotychczas przyznana pomoc na operacje w zakresie określonym § 2 ust. 1 pkt 2 lit. a albo upłynęło co najmniej 2 lata od dnia przyznania temu podmiotowi pomocy na operację w zakresie określonym w § 2 ust. 1 pkt 2 lit. a.
- Podmiotowi ubiegającemu się o jej przyznanie nie została dotychczas przyznana pomoc na utworzenie lub rozwój inkubatora przetwórstwa lokalnego – w w przypadku PKD jako produkcja artykułów spożywczych lub produkcja napojów.
Koszty kwalifikowalne:
- Ogólne (dokumentacje techniczne, kosztorysy itp.) w wysokości nieprzekraczającej 10% pozostałych kosztów kwalifikowalnych.
- Zakup robót budowlanych lub usług.
- Zakup lub rozwój oprogramowania komputerowego oraz zakup patentów, licencji lub wynagrodzeń za przeniesienie autorskich praw majątkowych lub znaków towarowych.
- Najem lub dzierżawa maszyn, wyposażenia lub nieruchomości.
- Zakup nowych maszyn lub wyposażenia.
- Zakup środków transportu (z wyłączeniem zakupu samochodów osobowych przeznaczonych do przewozu mniej niż 8 osób łącznie z kierowcą), w wysokości nieprzekraczającej 30% pozostałych kosztów kwalifikowalnych pomniejszonych
o koszty ogólne. - Zakup rzeczy innych niż wymienione w pkt 5 i 6, w tym materiałów,
- Podatek od towarów i usług (VAT).
- Wartość wkładu rzeczowego, wyliczony wg wzoru:
B
A x 168 , gdzie:
A – Liczba przepracowanych godzin,
B – przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w drugim roku poprzedzającym rok, w którym złożono wniosek o przyznanie pomocy.
Koszty kwalifikowane podlegają refundacji w pełnej wysokości ,jeżeli zostały:
- Poniesione od dnia, w którym została zawarta umowa, a w przypadków kosztów ogólnych -od dnia 1 stycznia 2014r;
- Zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych, a gdy te przepisy nie mają zastosowania – w wyniku wyboru przez beneficjenta wykonawców poszczególnych zadań ujętych w zestawieniu rzeczowo- finansowym operacji z zachowaniem konkurencyjnego trybu ich wyboru określonego w ustawie;
- W formie rozliczenia pieniężnego, a w przypadku transakcji, której wartość , bez względu na liczbę wynikających z niej płatności , przekracza 1000 zł- w formie rozliczenia bezgotówkowego.
Pomoc na operację w zakresie rozwijania działalności gospodarczej nie przysługuje, jeżeli działalność gospodarcza będąca przedmiotem tej operacji jest sklasyfikowana, jako:
- Działalność usługowa wspomagająca rolnictwo i następująca po zbiorach.
- Górnictwo i wydobywanie.
- Działalność usługowa wspomagająca rolnictwo i wydobywanie.
- Przetwarzanie i konserwowanie ryb, skorupiaków i mięczaków.
- Wytwarzanie i przetwarzanie koksu i produktów rafinacji ropy naftowej.
- Produkcja chemikaliów oraz wyrobów chemicznych.
- Produkcja podstawowych substancji farmaceutycznych oraz leków i pozostałych.
- Produkcja metali.
- Produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep z wyłączeniem motocykli.
- Transport lotniczy i kolejowy i gospodarka magazynowa.
Zobowiązania beneficjenta:
- Niefinansowanie kosztów kwalifikowalnych operacji z innych źródeł publicznych zgodnie z warunkami przyznania pomocy;
- Zapewnienie trwałości operacjido dnia, w którym upłynie 3 lata od dnia wypłaty płatności końcowej, zgodnie z art..71 Rozporządzenia nr 1303/2013;
- Utworzenie i utrzymanie miejsc pracy, w tym miejsc pracy, które zostaną utworzone w ramach realizacji operacji, do dnia, w którym upłynie 3 lata od dnia wypłaty płatności końcowej.
- Beneficjent jest zobowiązany do przechowywania dokumentów związanych z przyznaną pomocą do dnia, w którym upłynie 5 lat od dnia wypłaty płatności końcowej.
- Uwzględnienie wszystkich transakcji związanych z operacją w oddzielnym systemie rachunkowości albo wykorzystywania do ich identyfikacji odpowiedniego kodu rachunkowego.
- Należy zachować konkurencyjny tryb wyboru wykonawców poszczególnych zadań ujętych w zestawieniu rzeczowo-finansowym operacji, w przypadku, gdy do ich wyboru nie mają zastosowania przepisy o zamówieniach publicznych.
- Zobowiązanie beneficjenta do osiągnięcia co najmniej 30% zakładanego w biznesplanie ilościowego lub wartościowego poziomu sprzedaży produktu lub usług do dnia w którym upłynie rok od dnia wypłaty płatności końcowej.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w doradztwie którego udzielają (po wcześniejszym kontakcie telefonicznym) pracownicy biura LGD w zakresie szczegółowych informacji o warunkach przyznania pomocy oraz bezpłatnego doradztwa w zakresie przygotowania wniosków o przyznanie pomocy.
LOKALNE KRYTERIA WYBORU – 1.1.2 Rozwijanie działalności gospodarczej na obszarze LSR do 2023 r.(DO POBRANIA PONIŻEJ)
Wniosek o przyznanie pomocy oraz biznesplan link > http://www.arimr.gov.pl/dla-beneficjenta/wszystkie-wnioski/prow-2014-2020/poddzialanie-192-wsparcie-na-wdrazanie-operacji-w-ramach-strategii-rozwoju-lokalnego-kierowanego-przez-spolecznosc.html
Zapraszamy do kontaktu:
Stowarzyszenie LGD Czarnoziem na Soli
Tel: 52 353 71 12
email :lgdczarnoziemnasoli@wp.pl