11 czerwca w Pakości odbył się "Piknik LGD Czarnoziem na Soli z dziczyzną w tle w Gminie Pakość"!
Przed Piknikiem odbyła się konferencja pt. „Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Czarnoziem na Soli w nowej perspektywie finansowej 2014-2020” podczas której można było dowiedzieć się o stanie realizacji LSR. Prezentacje multimedialną opartą na statystyce poprowadziła Angelika Maruszewska - Dyrektor biura LGD.
Tradycją stały się już coroczne imprezy integracyjne, w których brały udział gminy z terenu Lokalnej Grupy Działania. Był już to VI Piknik na terenie powiatu inowrocławskiego, którego organizatorem było Stowarzyszenie LGD Czarnoziem na Soli oraz Gmina Pakość. Występ zespołu myśliwskiego Capella Zamku Rydzyńskiego, zabawy, atrakcje dla dzieci i dorosłych oraz pyszne jadło były wizytówką naszego pikniku. To była niezwykła impreza, ponieważ w jej organizację zaangażowało się 8 gmin - członków naszego Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Czarnoziem na Soli. Przygotowały one bardzo atrakcyjne stoiska, brały udział w międzygminnych zawodach sportowych, a mieszkańcy wspólnie bawili się, śmiali i integrowali.
W trakcie pikniku rozstrzygnięte zostały cztery konkursy:
„Najlepsza potrawa obiadowa z dziczyzny” – bezkonkurencyjne okazało się danie przygotowane przez Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich Gminy Inowrocław. Jury drugie miejsce przyznało Gminnej Radzie Kobiet w Rojewie, a trzecie KGW Murzynko z Gniewkowa
„Najlepsza przystawka z dziczyzny”- triumf przypadł KGW Murzynko z gminy Gniewkowo, drugie - Gminna Rada Kobiet w Rojewie, a trzecie - KGW Ludzisko w gminie Janikowo.
Jury w składzie: Pani Aleksandra Szulc , Pan Robert Gronikowski oraz Pani Helena Szkatulska - stanęło przed niezwykle trudnym zadaniem, ponieważ wszystkie potrawy były nie tylko pięknie przyrządzone, ale również ich smak był wyśmienity.
„Najatrakcyjniejsze stoisko gminne”- pierwsze miejsce zdobyła Gmina Gniewkowo. Drugie miejsce zajęła Gmina Janikowo, na trzecim miejscu uplasowała się Dąbrowa Biskupia. Także
w przypadku tego konkursu nie było łatwo wyłonić zwycięzcę, ponieważ każda z gmin dołożyła wszelkich starań, aby ich stoisko było najatrakcyjniejszym.
W Międzygminnych zawodach sportowych zwyciężyła ekipa z Dąbrowy Biskupiej, II miejsce zdobyła Gmina Inowrocław natomiast III miejsce Gmina Złotniki Kujawskie. Zawody te dostarczyły chyba największych emocji spośród wszystkich konkursów, ponieważ aby wyłonić tą najlepszą gminę spośród siedmiu gmin z terenu Lokalnej Grupy Działania trzeba było wystartować w czterech konkurencjach:
Pierwszą z nich była konkurencja pt. „Wabienie Jelenia”. W tej konkurencji startowali włodarze gmin, których zadaniem było naśladowanie jelenia. Choć w tej konkurencji nie wybrano zwycięzcy, to publiczność zgromadzona przed sceną świetnie się bawiła obserwując zmagania włodarzy. Podczas imprezy odbyły się jeszcze zawody w trzech konkurencjach: „Łucznictwo”, „Spostrzegawczość myśliwego” oraz „Pościg za lisim ogonem”
Podczas Pikniku zostały wręczone nagrody w ramach konkursu fotograficznego pn. "Skarby Czarnoziemu w obiektywie". Konkurs skierowany był dla mieszkańców z terenu Lokalnej Grupy Działania Czarnoziem na Soli. Celem konkursu była promocja ciekawych miejsc z obszar LGD Czarnoziem na Soli. Dodatkowym celem była popularyzacja indywidualnego spojrzenia uczestników konkursu. Zdjęcia można było przesyłać do 31 maja 2017 r. spośród nadesłanych zdjęć wyłonione zostały trzy nagrodzone prace :
I miejsce – Natalia Flinik
II miejsce – Kinga Nowińska
III miejsce – Klaudia Urbaniak
Zwieńczeniem pikniku był wieczorny koncert zespołu „Zdartej Płyty”, prezentujący zgoła odmienną i zróżnicowaną muzykę.
Sukces pikniku wypracowany został wspólnie przez organizatorów i współorganizatorów: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Czarnoziem na Soli, Gminę Pakość, Związek Łowiecki z Bydgoszczy oraz Nadleśnictwo Gołąbki. Podziękowania kierujemy również do wszystkich gmin, Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń za wielkie zaangażowanie i wspólną zabawę podczas tego niezwykłego Pikniku.